Kooikerhondje

Pierwsze wzmianki o psach Kooikerhondje możemy znaleźć już  w wieku XIV. Znana jest historia o tym jak mały wabiący pies uratował życie Wiliama Orenburskiego ostrzegając go przed nadchodzącym atakiem Hiszpanów. Wielu holenderskich mistrzów malarskich portretowało rodziny mieszczańskie razem z ich ulubionymi psami, możemy to zobaczyć  już we wczesnych latach 16 i 17 wieku. 
Prawdopodobnie rasa  Kooikerhondje pochodzi od Hiszpańskiego spaniela. Rasa była  w tym czasie rozwijana  do pracy z myśliwym  jako pies służący do wabienia kaczek. Myśliwi przygotowywali te małe psy do wabienia kaczek do specjalnie budowanych kanałów na końcu których znajdowała się pułapka. 
Nazwa rasy Kooikerhondje pochodzi od holenderskiej nazwy pułapki na kaczki "eendenkooi" i znaczy po prostu pies wabiący. Myśliwy dawał sygnał i pies rozpoczynał wabienie za pomocą   ogona, z charakterystycznym długim piórem. Falujący ogon był metodą na przyciągnięcie uwagi kaczek na które polowano. Prace tę należało wykonywać w ciszy, tak aby nie wystraszyć wabionych kaczek , piesek pokazywał się i znikał biegnąc wzdłuż krawędzi specjalnie przygotowanego kanału wabiąc kaczki  białym puszystym ogonem.
W przeszłości  były także wykorzystywane do tępienia gryzoni , jako  łowca szczurów sprawdza się doskonale .
Po II wojnie światowej rasa znajdowała się na krawędzi wyginięcia. Tylko dzięki poświęceniu baronowej Van Hardenbroek, Kooikerhondje zostały uratowane.
Holenderski Kennel Klub oficjalnie zarejestrował rasę w 1966 roku.
Dzisiaj jest to popularna w Holandii i  zdobywająca popularność w innych krajach rasa małych psów rodzinnych.
Cechy psa myśliwskiego, szybkość, zwinność, ogromne przywiązanie, współpraca powodują że Kooikerhondje  sprawdzają się zarówno w roli stróża domu jak i doskonałego psa sportowego.